miercuri, 18 ianuarie 2017

Obiceiuri de iarna


Proiect didactic pentru implementarea în clasă
                          
Unitatea de învăţământ: Scoala numarul 8, Targoviste  
       Numele şi prenumele: Luca Cristian
       Disciplina: Educație Muzicală


Clasa/Vârsta
Unitatea
Titlul activităţii didactice
Timp

Clasa: a-VI-a

Varsta: 12-13 ani

Capitolul :Iarna

Obiceiuri de iarna

 50 minute



Justificarea didactică pentru utilizarea TIC
Obiective de învăţare
Voi utiliza calculatorul pentru a audia lucrările specifice iernii, astfel voi atrage atentia elevilor cu privire la lectie,le voi capta mai usor atentia.
Cu ajutorul unei prezentari PowerPoint se pot reactualiza cunoștințele dobîndite anterior.
-Videoclipul educațional va fi utilizat pentru a susține momentul predării într-un mod interactiv față de elevi.  
La sfarșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1 –Să recunoasca lucrările audiate
O2- Să identifice genul in care au fost scrise(Opera, genul vocal,vocal-instrumental).
O3- Să își dezvolte limbajul muzical și să fie capabili să recunoască titlurile operelor audiate.












Resurse

Mijloace Didactice:
Videoproiector,Pianină,Computer,Diapazon,
Imprimantă,Tablă,Proiect didactic ,Prezentare power point,Videoclip, Blog
Material Bibliografic: Manual pentru clasa a VI a,Avram Florea și Vasile Iliut,Ed. Niculescu, Bucuresti
a.      Suport Software:
·         Microsoft Powerpoint

b.      Resurse Umane: Profesorul şi elevii  clasei a VI-a
c.       Resurse Timp: 50 minute
d.      Metode utilizate: expunerea, conversaţia,dialogul.
e.       Forme de organizare: organizare frontală/pe grupe.

Blog: cristianluca2017.blogspot.com














Desfăşurarea activităţii didactice
Enumeraţi principalele activităţi de învăţare propuse în cadrul proiectului:
1.Moment organizatoric
Organizarea clasei pentru buna desfăşurare a lecţiei de educaţie muzicală :
-           aerisirea sălii de clasă;
-           pregătirea materialului didactic necesar
-           asigurarea disciplinei
-           reamintirea pozitiei corecte de cânt (spatele drept, picioarele pe podea, mâinile pe bancă).
Se va purta o discuţie despre luna decembrie şi despre     sărbătorile de iarnă .
    -În ce anotimp ne aflăm ?(iarna)
    -Care e prima lună de iarnă ?(decembrie)
    -Ce musafiri importanţi aşteptăm noi luna aceasta ?(Moş Nicolae şi Moş Crăciun)
*Astăzi Moş Crăciun a venit la noi să vadă cum vă pregătiţi voi pentru a-l primi în seara de Ajun când vă va aduce darurile.
-În această oră vom învăţa cântecul„ Moş Crăciun”,de I.D.Kiriac

Exerciţii de respiraţie
       Se inspiră la comandă şi se emite un sunet prelung pentru a umfla balonul.
Începe să ningă. Fulgii de nea se joacă în aer. Suflăm în ei ca să vedem dacă se topesc sau nu. „Pfuuuu...”
Se urmăreşte realizarea unei inspiraţii ample şi a unei expiraţii lungi, dozate.
Se explica, se demonstreză, se execută în acelaşi timp cu elevii şi se urmăreşte corectitudinea execuţiei.

Exerciţii de dicţie
Pe lângă noi trece un bunic cu nepoţelul de mână. Acesta îi spunea băieţelului următoarele versuri:
Ţine Baba Iarna sfat
Cu Zăpadă Împărat
Şi cu moşul Promoroacă
Fiecare ce să facă.
Să le repetăm şi noi!
2. A.    Reactualizarea cântecului
Se reaminteşte poziţia corectă de cânt, se dă tonul, se marchează gestual momentul inspiraţiei.
- Care  este  cântecul  pe  care l-ati învăţat în ora trecută ? (Săniuţa, de I.D.Vicol)    Anexa 3
-           Interpretare cu toată clasa;
-           Interpretare pe grupe;
-           Interpretare individuală;
-           Aprecieri pe marginea interpretării;

B.        Reactualizarea cunoştinţelor teoretice
Cum pot fi clasificate cântecele în funcţie de tematică? De unde ştim cărei categorii aparţin?(cântece despre anotimpuri,despre fiinţe,colinde)
Ce ne transmit ele prin intermediul textelor? Daţi exemple de cântece dedicate anotimpului iarna! Interpretaţi cântece despre fiinţe! Ce cântece  cu tematică religioasă cunoaştem? Dar despre instrumente?
3.         Predarea cunoştinţelor teoretice
Se reaminteşte copiilor cântecul Săniuţa.
Se interpretează cu toată clasa. Se scoate un grup de copii in faţa clasei pentru a interpreta strofele iar clasa va interpreta refrenul simulând maniera de cânt specifică instrumentelor muzicale.
Se analizează structura cântecului. Care este fragmentul care se repetă? Cu ce cuvinte îl cântăm? Să-l intonăm!
Acest fragment care se repetă neschimbat după fiecare strofă se numeşte refren. Un cântec poate fi alcătuit din mai multe strofe cu refren.
4. Captarea Atenției Anunțarea Titului Lecției – 5 min.:
A.  Profesorul se va folosi de galeria de imagini pentru a capta atentia elevilor cu privire la lectie.
  B. Profesorul anunță tema și obiectivele ce se urmăresc în cadrul activității. Elevii notează pe caiete.

C. Profesorul anunță titlul lecției.

5. Prezentarea și învățarea  noilor  conținuturi- 22 min.:
B.        Predarea cântecului Moş Crăciun
Ghicitoare: 
                    În desagii mari şi plini ne-aduce
                    Pom de iarnă,cărţi şi jucării
                    Auziţi ?
                    Vine ...(Moş Crăciun )


Se realizează familiarizarea cu conţinutul cântecului prin discuţii despre iarnă şi despre jocurile copiilor
Se anunţă titlul cântecului.
Se realizează cântarea model.- Anexa 3
Se explică cuvintele necunoscute.
Se învaţă pe fragmente şi integral.
Se interpretează integral cu toată clasa în varianta grupă solist-ansamblu.
Care sunt versurile refrenului? Câte strofe are cântecul?
De câte ori apare refrenul?

Se va lucra fişa de activitate transdisciplinară (anexa 3).

Se fac aprecieri cu caracter general şi individual cu privire la desfăşurarea lecţiei.
Se recomandă spre audiere caseta Cutiuţa muzicală.
Se acordă stimulente.
                   
  -Profesorul va da play clipului
-Clipul va fi întrerupt,iar profesorul va face introducerea clipului din arhiva personală ce se va derula pentru o sporii atentia copiilor( clip video personal).Acesta ilustreaza imagini din sala de spectacol, în care este interpretată opera cea mai reprezentativă .
-.La finalul videoclipului  sunt atasate multumirile de rigoare pentru atentia acordată.



6. Asigurarea de conexiuni inverse (feed-backul)
    -Profesorul formează în clasă 4  grupe a câte 5 elevi pentru verificarea cunostintelor.
   - Profesorul distribuie elevilor cate o fișă de lucru pentru verificarea cunoștințelor asimilate pe parcursul predării lectiei.
   - Fișa va conține 5 întrebări a cate 2 puncte fiecare cu excepția întrebării 1 care va avea doar 1 punct.(fișa1,fișa2,etc)
   -Fișa va avea 4 intrebări diferite pentru grupele formate și un subiect comun.
După completarea fișelor de lucru,elevii vor aștepta pentru ca fisele de lucru sa fie corectate,rezolvate impreună.
7. Aprecierea activității (5 min.)
-          Profesorul cere câte unui elev de la fiecare grupă să vină în fața clasei pentru a nota la tablă ceea ce au lucrat și pentru a corecta,dacă este cazul.
-          Profesorul va face aprecieri asupra modului în care au fost îndeplinite obiectivele lecției si va spune elevilor cum vor trebui sa procedeze data viitoare,daca este cazul.
-          Un elev din fiecare grupă execută sarcina de lucru, ceilalați analizează și fac aprecieri.
-          Lecția a fost gândită în așa fel încât să reactualizeze și să utilizeze cunoștințele dobândite anterior, cât și să ofere spre învățare cunoștințe noi.


Finalizarea proiectului

Timp: 5min.: La finalul lecției profesorul strânge fișele de lucru pentru a verifica rezultatele elevilor.
Profesorul anunță tema pentru acasă: realizarea unui referat despre obiceiurile de iarna!
Elevii notează în caiet tema pentru data viitoare.



 Evaluare individuală prin metoda observării directe pe parcursul procesului explorării
-          2 dintre itemi vor fi notati cu 20 puncte maxim, iar cel de-al treilea cu 10 puncte cumulandu-se un total maxim de 50 puncte.


Item

Nota
5-6


Nota
7-8


Nota
9-10

1. Comunicarea verbală și scrisă în ceea ce privește noțiunile noi, prezentate în conținutul lecției
Elevul are greşeli de exprimare atât scrisă cât şi verbală, dar manifestă dorinţa de a se corecta.

Comunicare scrisă și verbală  suficient de corectă, fluentă,  sesizează greșeala și se poate autocorecta.

Comunică impecabil atât verbal cât și scris.
2. Tip de intervenţie cu caracter personal.
- cunoaște noțiunile necesare pentru a reusi sa raspunda la intrebarile despre George Enescu .
- cunoaște modalitatea de completare a fișelor de lucru.




Elevul  prezintă
rareori idei utile în timpul lucrului în
grup şi nu ţine pasul cu  evoluţia
grupului său de lucru.
Elevul contribuie cu
promptitudine
la grupul de lucru,deşi, uneori, el / ea
devine distrat
Elevul contribuie la grupul de lucru şi stimulează colegii lui / ei să participe.
Contribuţia lui / ei este foarte importantă pentru succesul
grupului de  lucru
   3. Managementul timpului (Respectarea timpului alocat pentru completarea fiselor de lucrur – respectiv 15  minute)








4. Luarea deciziilor cu privire la modalitatea de completare a fișelor de lucru.
- elevii vor numi un coleg pentru a prezenta rezultatele obtinute in urma rezolvării.

Elevul nu îşi termină sarcinile ei / lui la timp şi ca rezultat grupul nu poate respecta
termenele.




Elevul nu prezintă nici o soluţie, dar
este dispus să
încerce soluţiile
prezentate de
către alţi colegi
Elevul opreşte
finalizarea
sarcinii lui / ei, dar la final, el / ea poate
termina la
timp, precum
şi grupul poate
respecta
termenele.



Elevul face
contribuţii
importante în
scopul de a
îmbunătăţi
soluţiile prezentate de
către alţi colegi
Elevul poate
gestiona timpul lui / ei mod
corespunzător,
poate realiza sarcinile la timp.






Elevul încearcă în mod activ soluții pentru rezolvarea problemei.